Vnútorné rozhodnutie vs. Rodina …. Čo by ste si vybrali vy?

Počas týchto Vianoc som sa ocitla v trošku zvláštnej a zamyslenia hodnej situácii. Do vnútorného rozporu sa dostali sviatočné Slovenské tradície na dedine u budúcej svokry a moje rozhodnutie výrazne obmedziť príjem živočíšnych produktov a postupne sa naučiť, ako ich pri varení a pečení nahrádzať rastlinnými.

O živočíšnu stravu a jej vplyv na organizmus, ako aj o potravinársky priemysel a podmienky, v akých zvieratá žijú a umierajú sa zaujímam zhruba posledný rok. Sledujem dokumenty, štúdie, rôzne organizácie a postupne mením svoje stravovanie.

Nezmenila som ho zo dňa na deň, pretože v mojom okolí nie sú žiadny vegáni, a tak by bol tento prechod pre mňa aj psychicky náročnejší, pretože by som každému musela všetko vysvetľovať znova a znova a obávala som sa, že sa nie vždy stretnem s pochopením.

Rozhodne som ale vyradila mäso. Nikdy som nebola veľký „mäsožravec“, vlastne som jedávala len kuracie a rybu, takže tento krok pre mňa nebol ťažký. Zároveň vegetariánstvo veľa ľudí akceptuje, a aj v rodine máme vegetariánov, takže táto informácia bola aj tu ľahšie spracovaná.

Keďže nepijem mlieko, a nie som extra jogurtová, jediné čo z pohľadu vegánstva riešim sú syry, smotana  a maslo, ktoré používam vo varení a pečení a tiež med, víno a podobne.

Vianoce sme, ale s priateľom strávili u jeho rodičov. Žijú na dedine a sviatky tam majú krásne čaro, pretože tam človek zažíva skutočný pokoj, ďaleko od veľkomesta. S dedinským pokojom však prichádza aj tradičná Slovenská kuchyňa. Tentoraz tá sviatočná. To znamená šalát s majonézou, kapusta na smotane, mäso a koláče, ktoré sú okrem obrovského množstva cukru plné mlieka a masla.

Možno si poviete, že čo je na tom, veď len jednoducho poviem, že nejem živočíšne produkty a je to.

Ale… urobíte to na návšteve budúcich svokrovcov?

Odmietnete jesť na návšteve u budúcich svokrovcov? Odmietnete čo i len ochutnať ich tradičné sviatočné menu?

Štandardne sa na týchto návštevách zdvorilo vyhýbam tomu, čo jesť nechcem. Takže si rada dám zemiaky so šalátom bez mäsa, alebo len ovocie namiesto jogurtu, alebo pečiva s maslom a šunkou na raňajky. Nevysvetľujem, pretože viem, že by sa to nestretlo s pochopením a za hádku mi to nestojí.

Čo ale robiť počas rodinných osláv, svadieb, alebo Vianoc?

Ja som zaťala zuby a ochutnala zo všetkého. Aj napriek tomu, že sa už dlhodobo snažím cielene tieto veci nejesť usúdila som, že odmietnuť by bolo v tomto prípade horšie. Urobila som správne? Alebo som mala rázne odmietnuť a vysvetliť im prečo to odmietam jesť? Mala som riskovať Vianočnú hádkou? S vlastnou rodinou to človek ešte riskne, ale čo ak ide o partnera?

Už ubehlo pár dní, no stále nad tým rozmýšľam a neviem si odpovedať. Čo je v takejto situácii to správne.

Zachovať „pokoj v rodine“, alebo si stáť za svojim rozhodnutím?

-K-

 

2 Comments

  1. Fúha toto je veľmi ťažká situácia, ja trebárs zvyknem tiež ustúpiť lebo sa mi nechce počúvať prečo a bla bla bla ďalšie otázky a výčitky, predsa len naším babkám to človek nevysvetlí, keďže na tom vyrastali. Myslím že by si mysleli, že len vymýšľaš alebo také niečo. Ja trebárs keď odmietnem len koláč tak už je zle nedobre 🙂 Takže pre pokoj v rodine je podľa mňa lepšie radšej ustúpiť a zasa u ľudí u ktorých je pravdepodobné že to pochopia naopak to vysvetlenie dôvodov 🙂

    1. Ľudia hľadia na zvieratá rôzne a najmä na dedinách je 90% obyvateľstva presvedčených o tom, že zviera je na prácu a jedlo. Vysvetlenie dôvodov je dobrým krokom, ale nie počas štedrého dňa 😀 Lebo to by prešla chuť do jedla každého a ja by som bola vyhostená z rodiny 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *