Čo znamená byť introvert a prečo majú ľudia skreslenú predstavu o introvertoch?

Boli časy, kedy som aj ja verila tomu, že byť introvert je  zlé. Presviedčala som každého, vrátane seba, o tom, že rozhodne, stopercentne, určite nie som introvert. Čím častejšie ma ľudia takto označovali, tým častejšie som mala tendenciu sa na to hnevať a neskôr to v sebe (ako to už introverti robia) rozoberať a analyzovať.

Trvalo dlho, fakt dlho, kým som si uvedomila, že:

A) áno, asi fakt budem introvert

B) nie je na tom nič zlé! 

Byť introvertom neznamená byť asociálom! 

Aj preto by som vám rada zhrnula a vyvrátila niekoľko tvrdení o introvertoch.


#1 : Introverti sa neradi rozprávajú

To nie je vôbec pravda. Introverti len nerozprávajú ak nemajú čo povedať. Nie sme fanúšikmi troj-hodinového „tárania dve na tri“ a nevidíme zmyslel vo výťahových rozhovoroch o počasí. Všetci máme radi pekné počasie a nikto nemá rád keď vonku leje, alebo sú neodpratané cesty. Skúsme sa rozprávať o niečom zmysluplnom a potom uvidíme, kto rád a nerád rozpráva.

#2 : Introverti sú hanbliví

Hanblivosť nemá nič spoločné s tým, či je človek introvert, alebo extrovert. Platí len to, že častejšie sú hanbliví práve introverti. Nie je však pravda, že sa bojíme ľudí. Na to, aby sme sa pustili s niekym do rečí však potrebujeme mať dôvod. Neoslovíme každého na párty, len preto, aby sme so odškrtali imaginárny zoznam oslovených a nazbierali na facebooku 15 nových priateľov.

#3 : Introverti nemajú radi ľudí

Introverti sú spoločenskí, ak sa nachádzajú v spoločnosti, ktorá je pre nich zaujímavá. Introvert nie je kamarát s každým, no to, že nie je BFF s každým, koho spoznal v piatok v meste neznamená, že nemá rád ľudí a nemá priateľov.

Práve naopak, ak si vás introvert „vyberie“ buďte si istý, že sa na vás nevykašle, keď stretne o týždeň niekoho zaujímavejšieho, alebo ak sa dva mesiace neuvidíte. Introvert má menej priateľov, no ich priateľstvá sú na celý život.

#4 : Introverti neradi chodia do spoločnosti

Blbosť! Introvert má rád spoločnosť, a dokonca má rád aj veľké akcie, ako sú festivaly. Jediný rozdiel je v tom, že introvert nepotrebuje byť v spoločnosti tak dlho. Na rozdiel od extroverta, ktorý je na párty do rána bieleho, introvert sa pokojne zbalí okolo polnoci. To však neznamená, že sa necíti v spoločnosti dobre. Len mu to už stačilo. Je pripravený ísť domov, spracovať deň a „dobiť baterky“.

#5 : Introverti chcú byť stále sami

Introverti sú schopní byť sami. So svojimi myšlienkami, snami a predstavami. Rozmýšľame veľa a často. Radi riešime problémy a filozofické otázky. Rozhodne však potrebujeme niekoho s kým sa o to všetko môžeme podeliť. Niekoho s kým sa môžeme hodiny a hodiny rozprávať o našich snoch a pohľadoch na veci.

#6 : Introverti sú divní

Tomuto tvrdeniu popravde nerozumiem. V dnešnom svete, kedy majú ľudia zvrátené pohľady na spoločnosť, či náboženstvá naozaj niekomu pripadá práve introvert ako divná osoba?

Ako už bolo spomenuté, introvert je rád so svojimi myšlienkami, a sám v sebe rieši neskutočné množstvo otázok o živote, o zmysle toho čo robí, o spoločnosti, o svete. Nemá rád ľudí, ktorí sú hluční, stredobodom pozornosti a dokopy z nich ani po dvoch hodinách nevyjde, žiadna produktívna veta.

#7 : Introverti nevedia čo je zábava

Definujme zábavu. Chvíľu kedy relaxujete, oddýchnete si, či zažijete niečo nové? Pre každého môže zábava predstavovať niečo iné. To, že sa niekto nevyberie na preplnenú diskotéku každý piatok, ale častejšie trávi čas v menšom okruhu známych a nemá problém relaxovať aj sám doma, ešte neznamená, že sa nevie zabávať.

Introvert sa tiež zabaví na koncerte, tiež ho môže lákať skočiť si bungee, tiež sa môže nechať tetovať, alebo opiť na chate. To, že to nerobí každý týždeň, alebo o tom nedáva vedieť všetkým okolo seba a nepotrebuje tieto veci robiť v spoločnosti 20 pseudokamarátov ešte neznamená, že sa nevie baviť.

#8 : Introverti sú ignoranti voči okoliu

Introvert má silný vnútorný svet. To znamená, že sa viac venuje svojim myšlienkam a pocitom. Vnútorne všetko prežíva intenzívnejšie a venuje pozornosť tomu, ako sa neho jednotlivé veci vplývajú. Aj vďaka tomu, je introvert schopný sa skôr poučiť na vlastných chybách a učiť sa o sebe samom.

Nie je teda pravda, že si nevšíma okolie. Introvert si len viac všíma aj svoje vnútro a snaží sa orientovať v ňom, aby sa necítil vo svete stratený. 

#9 : Introverti sa dokážu zmeniť na extrovertov, ak sa posnažia

Introvert sa dokáže naučiť správať sa extrovertne v situáciách kedy je to pre neho potrebné. Je to síce pre neho viac vyčerpávajúce, no n ie nemožné. Dokáže to práve preto, že vo vnútri analyzuje situácie, ľudí a samého seba. Preto vie vyhodnotiť, že niekedy je pre neho prospešnejšie byť otvorenejší.

Rozdiel je, že to pre neho nie je prirodzené a je to teda pre neho „makačka“. 

Ďalšia vec je, že introvert môže byť pokojne v niektorých oblastiach extrovertný. V práci, či v športe. Správať sa extrovertne nie je pre introverta nemožné, nie je to však pre neho ani prirodzené a hoci sa to vie naučiť, vo vnútri sa neho povaha nemení. Bude to pre neho len viac vyžerpávajce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *