Ako som sa naučila čítať viac a zabudla na všetky výhovorky

Kedysi som aj ja patrila k ľudom, ktorí čítali jednu-dve knihy ročne a vyhovárali sa na nedostatok času a únavu. Čítala som mnoho článkov o tom, ako čítať viac, ako prečítať 100 kníh za rok a podobne. Aplikovala som. Neuspela som. Až kým som neprišla postupne na to, čo najviac vyhovuje mne samej. Je to týchto 6 vecí.

Využívam to, že som ranné vtáča

Čítam ráno keď je všade ticho a moje oči sú oddýchnuté. Nečítam každé ráno, pretože niekedy idem cvičiť, alebo sa venujem niečomu inému. Mám, ale vždy nastavený budík na rovnaký čas, 5:30 a snažím sa ho venovať len a len sebe. A do „me time“ aktivít patrí aj čítanie.

Aj keď sa mi niekedy podarí venovať knihe hoci len pol hodinku, je to v konečnom dôsledku viac, ako keby som čakala na to, kedy budem mať večer náladu na čítanie a zároveň nebudem mať po celom dni unavené oči. Je to ako s cvičením, alebo učením sa hrať na hudobný nástroj, lepší výsledok uvidíte ak sa niečomu budete venovať 20 minút, 4x v týždni, ako hodinu raz za týždeň.

 

Čítam recenzie

rozmýšľala som nad tým, prečo pozerám viac filmov, prečo ochotne idem do kina aj keď som unavená, a prečo to isté nerobím aj s knihami. S knihami je to podobné ako s filmami. Ak si chcem vybrať správne, pozriem si aké hodnotenia má kniha u čitateľov, alebo vo vydavateľstvách a kníhkupectvách. Osobne rada sledujem Martinusácke Youtubové recenzie a tiež recenzie na GoodReads. Čím viac a rozmanitejších, tým lepšie. Takto je väčšia šanca, že kniha, ktorú som si vybrala, ma bude baviť.

Navyše, ak mám chuť na nejaký žáner, ale neviem akú knihu si vybrať. Listy, Top najlepšie hodnotených kníh mi pri výbere vždy pomôžu.

 

Kindle, Kindle, Kindle

Čítačku Kindle od Amazonu som dostala na narodeniny pred dvoma rokmi, a odvtedy ju nosím takmer vždy so sebou. Stala sa súčasťou mojej kabelky, do ktorej hodím kľúče, peňaženku, mobil a Kindle. Nosím ho aj na chaty a na miesta, kde by človek nečakal, že bude mať priestor na čítanie, ale verte mi, že práve vtedy keď som bola presvedčená o tom, že si niekde určite nebudem mať kedy čítať som sa ocitla v situácii, kedy som ľutovala, že som si ju nevzala. Stačí, že na niekoho dlhšie čakám, alebo sa ráno na chate zobudím priskoro. Vtedy som za Kindle v taške veľmi vďačná.

 

Dve knihy súbežne

Čítam dve knihy naraz. Žánrovo sa ale od seba musia výrazne líšiť, takže väčšinou je jedna nejaká beletria a druhá non-fiction. Takto mám vždy možnosť čítať podľa nálady. Ráno a počas cestovania, alebo čakania niekde rada čítam non-fiction. Väčšinou knihy o veciach, ktoré ma zaujímajú. Nech je to osobný rozvoj, psychológia, stravovanie či šport. Tieto knihy majú väčšinou mnoho podkapitol a sú veľmi dobré členené, takže sa ľahko napojím na miesto kde som skončila a v rýchlosti si prečítam ďalší úsek v priebehu pár minút.

Naopak ak som doma a mám chuť na papučový deň, tak čítam beletriu, ktorá ma vtiahne do deja a ani sa nenazdám a uplynú tri hodiny.

 

Wishlist a rozumné nakupovanie

Vždy keď sa pri čítaní recenzií nechám uniesť a skončím zo zoznamom 5+ kníh, tak si ich hodím do wishlistu a vrátim sa k nim o pár dní. Vtedy hodnotím, či ma typ knihy  naozaj zaujíma, alebo či to bolo len momentálne nadšenie. Zároveň sa snažím nenakupovať nárazovo, takže si vždy vyberiem len jednu z nich, na ktorú sa teším najviac a kúpim si tú. Ostatné počkajú. Aj toto ma motivuje k čítaniu, pretože sa mi do rúk dostáva kniha, na ktorú som sa tešila už dva mesiace.

 

Ak ma kniha nebaví, nedočítam ju

„Život je príliš krátky na to, aby sme čítali zlé knihy“, povedal James Joyce.

A ja úplne súhlasím. Je jedno aká vychýrená klasika to je, alebo koľkým táto sebarozvojová kniha pomohla. Ak ma raz nebaví, smola. Zatváram, odkladám a siaham po ďalšej. Po takej, ktorá bude mať nejaký prínos pre mňa.

Ak ma kniha nebaví, nebudem mať chuť sa ku nej vracať, a tak bude trvať veľmi dlho, kým sa dostanem na jej koniec a budem mať šancu začať čítať nejakú zaujímavejšiu. Preto, aj napriek tomu, že sa hlásim k tým, ktorí keď niečo začnú, tak to aj dokončia, pri knihách tento postoj nezastávam.

-K-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *