Ak mám práci venovať tretinu svojho dňa, tak nech je to dream job!

K životu sa snažím pristupovať tak, aby som z neho mala čo najviac. Viem, že chcem byť zdravá, spokojná a vyrovnaná a teda, šťastná. Tomu prispôsobujem nie len stravu, pohyb a osobné vzťahy a záujmy, ale aj profesionálne smerovanie a kariéru.

Nepotrebujeme podrobné štatistiky na to, aby nám bolo jasné, že veľkú časť bežného dňa strávime v práci. Preto si myslím a snažím sa pripomínať si to odkedy som si uvedomila, že jedného dňa príde chvíľa keď sa budem musieť o seba a svoje účty postarať sama, že človek by mal robiť niečo čo ho baví.

Nemali  by sme sa uspokojiť len tak s hocičím. Mali by sme hľadať svoj dream job.

Čo si pod pojmom Dream Job predstavujem a prečo ho považujem za dôležitý?

 

 Ťažko je ale hľadať dream job, keď človek ani nevie, čo od neho vlastne očakáva. Chcete cestovať? Chcete tvoriť? Chcete veľa zarábať? Chcete riadiť ľudí, alebo naopak, dostať presné úlohy a tie plniť? Každý máme inú predstavu o tom, čo by nás mohlo baviť, ale základom je jedno a to isté: dream job, by mal byť job, ktorý nám prinesie nejaké uspokojenie, rast a nebudeme mať neustále nutkanie pozerať na hodinky.

Je jedno či pracujete od 8:00 do 16:00, alebo ste na voľnej nohe a takpovediac sám sebe pánom. V našej práci, by sme mali vidieť nejaký zmysel, mala by nám dávať možnosť sa učiť a posúvať vpred. Práca by nás mala pohltiť, mala by z nás vyžmýkať to najlepšie v tom dobrom slova zmysle. Mali by sme cítiť, že po nás niečo ostáva.

Ak je človek v práci a už o 10:00 má pocit, že by šiel najradšej na obed a o 14:00 má pocit, že je v práci už 10 hodín a najradšej, by vypadol a mohol “žiť”, rozhodne by mal začať uvažovať o zmene.

Ak mám práci venovať tretinu svojho dňa, tak nech je to dream job!

 

Prečo je na Slovensku tak ťažké ho nájsť?

 

 Teraz si možno každý povie, že takéto tvrdenie a očakávanie je na Slovensko a možnosti, ktoré nám dáva priveľmi optimistické, ba priam nemožné. Ste predsa radi, že vôbec máte prácu a navyše veľkú rolu zohráva aj prostredie a vedenie. Chápem, že v 30 ročnej, socializmus si dobre pamätajúcej budove, kde netečie priadne ani teplá voda a v zime prefukujú okná sa pracovný optimizmus hľadá veľmi ťažko. Rovnako aj v prípade, keď je váš šéf egoistický ignorantský kretén.

Skúste si ale uvedomiť, že mať radosť z práce, ktorú vykonávate je dôležité a skúste sa zamyslieť nad tým ako to dosiahnuť.

Prečo robíte to, čo robíte? Prečo ste sa rozhodli ísť týmto smerom? Mali ste zo začiatku inú predstavu? Dá sa troškou chcenia dosiahnuť? Alebo svoju prácu vykonávate, pretože iná možnosť sa nenaskytla? Uvažujte čo by ste chceli robiť? Aké skilly potrebujete a kde takú prácu hľadať. Na koho sa obrátiť.

A ak ste v zásade spokojný, no aj napriek spokojnosti vás už vaša práca po rokoch “omrzela” možno pomôže úprava a zútulnenie kancelárie, možno rozhovor so šéfom o nejakých kurzoch a konferenciách, kde by ste získali nové poznatky a stretli ľudí z rovnakej oblasti. Alebo akákoľvek iná, vlastná, kreatíva, ktorá vám v práci pridá na dobrom pocite.

Čo robím pre to, aby som si našla/urobila Dream Job

 

Keď som študovala, a rozmýšľala o tom, čo by som jedného dňa, keď vyrastiem chcela robiť. Nemala som žiadnu konkrétnu myšlienku, vedela som len tri veci:

  • Chcem vidieť výsledky svojej práce
  • Chcem mať v nej čiastočne voľnú ruku
  • Chcem mať flexibilnú pracovnú dobu

Tieto tri veci som chcela preto, že chcem tvoriť, no zároveň potrebujem mať nejaký guideline. Aspoň zo začiatku. Chcem vidieť, že moja práca má zmysel, že niekoho (okrem seba samej) posúvam vpred, a že moja práca má vždy hlavu a pätu. No a samozrejme, chcem mať ráno pohodu, neutekať na konkrétny autobus a nečakať kedy odbije 16:00, aby som vypadla.

Moje hľadanie nebolo ľahké a moje okolie by vedelo hovoriť o tom, koľko zamestnaní som vyskúšala. Ako lektorka angličtiny som mala síce voľnú ruku v prípravách a videla som aj výsledky, no časové zviazanie ma neustále stresovalo. Keď som pracovala na oddelení predaja v jednej zahraničnej spoločnosti, mohla som prísť do práce medzi 7:00-9:00 a tiež som videla, že moja snaha má zmysel, avšak nemohla som do práce pridať veľa zo seba. Mala som všetko presne stanovené, čo ma začalo po čase nudiť. Poznám prácu na recepcii, v obchode, za „okienkom“, aj z domu. Všetko má niečo pre a proti, no ani jedno nespĺňalo moje tri, relatívne jednoduché, očakávania.

 

Až dnes, po niekoľkých rokoch môžem povedať, že mám svoj dream job.

Mám prácu, v ktorej môžem povedať svoj názor a dať návrhy na ďalšie kroky. Môžem robiť veci svojim spôsobom a stále sa zlepšovať a učiť sa. Môžem pracovať na projekte od začiatku do konca, vidieť výsledok, užiť si dobrý pocit a s odhodlaním s a pustiť do ďalšieho projektu. A to všetko v rámci pracovného dňa, ktorý začnem kedykoľvek ráno a ukončím kedykoľvek popoludní.

Netvrdím, že moje očakávanie od práce sú univerzálne a jediné správne. Tvrdím len to, že by ste nejaké mali rozhodne mať, a mali by ste sa snažiť robiť všetko pre to, aby ich práca, ktorej sa venujete spĺňala.

Spokojnosť v práci znamená spokojne strávený voľný čas a spokojný spánok. Takže spokojných 24 hodín denne. Čo viac si priať?

 

-K-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *