1. trimester, Očakávanie

A toto mi nenapadlo

Musím povedať, že zatiaľ mám celkom šťastie v tom, že necítim žiadne extra výrazné ťažkosti. Netrávim pol dňa nad záchodom, ani som nevyhodila muža zo spálne pretože by mi smrdel. Nemám dokonca ani nehynúci chuť na čokoládovú zmrzlinu s kyslími uhorkami. I keď, hm, tie uhorky, by sami k obedu hodili.

Aj napriek tomu, že ma tieto, bežné veci, ktoré som očakávala, našťastie obchádzajú (vďaka ti Bože, alebo skôr Matka príroda!) je niekoľko vecí, na ktoré som nepomyslela.

Udržanie tajomstva

Na jednej strane sa mi samej nechcelo veriť, že je to tak. Hľadíte na dve paličky a neveríte. Potom hľadíte na výsledok krvi a stále neveríte. Pozeráte dokonca aj na ultrazvuk a stále neveríte. Preto by človek asi nečakal, že sa o to budem chcieť podeliť, čo? ALE, na moje vlastné prekvapenie, opak je pravdou a našli sa ľudia, ktorým som chcela (aj nechcela) povedať čo mám SKUTOČNE nové. Nakoniec som si povedala, že sa nejako udržím, ale je to ťažké. Keď je človek už s tým ako tak zmierený a začína sa tešiť, je ťažké nevykecať to pri prvej káve.

 

Vysvetľovanie, že nepijem

Ešte ťažšie ako vôbec udržať tehotenstvo v tajnosti je vysvetľovať každému prečo nepijem. A povedzme si, ako to už na Slovensku býva, dôvod na pohárik sa vždy nájde a tak som sa za posledný mesiac v tejto situácii ocitla celkom často. Až teraz som si uvedomila, ako často by som inak pila. No, často. Ak sa dá, je super vyhovoriť sa na auto, no ak idete k susedom na návštevu tak obhájiť tvrdenie, že beriete antibiotiká, aj keď nevyzeráte vôbec choro, nie je z ďaleka jednoduché.

Navyše, ako so už na Slovensku býva, lieky mnoho ľudí od alkoholu neodradí, a tak presviedčajú aj mňa, aby som si dala, “len na jazyk, ochutnaj len jeden, aspoň ti lepšie zaberie” a podobne.

 

Trávenie (a netrávenie)

Čakala som, že mi bude zle. Alebo, že budem mať nejaké zvláštne, alebo aspoň intenzívne chuťe. Alebo, že mi niečo nebude chutiť a voňať. Nečakala som však, že moje trávenie sa tak trochu zblázni. Teda. Zastaví. Posledné roky som sa stravovala relatívne zdravo. Veľa zeleninky, ovocia, šalátov, a ľahkých jedál. Obmedzila som mliečke výrobky a takmer úplne vyradila mäso. Cestoviny a pečivo som jedávala zriedka. Moje trávenie bolo teda ukážkové a bola som na to patrične hrdá.

Teraz, aj napriek tomu, že sa stravujem rovnako, ba dokonca pridávam viac zeleniny a namiesto sladkostí ovocie, moje črevá akoby si mysleli, že majú dovolenku. A asi dostanem za pravdu, že pocit nafúknutia, je jeden z tých najnepríjemnejších. Bolí vás brucho, vyzeráte, akoby ste už naozaj boli aspoň vo štvrtom mesiaci, a nedokážete si nijako pomôcť, pretože črievka nepracujú.

 

Materská

To som čakala. Preto som sa na to (takmer) pripravila. V práci sme urobili s ekonomkou ešte koncom roka všetky zmeny, aby bolo dobre, keby niečo. Ale keďže sa nám  zadarilo skôr ako sme chceli, tak mi to časovo nebude vychádzať a tým pádom to musím teraz za pochodu riešiť opäť.

Ak nemáte v týchto veciach jasno a nemáte v práci, alebo v okolí, možnosť pokecať s ekonómkou, určite si kúpte knižku Materská 2018. Je v nej naozaj všetko dôležité aj s príkladmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *